[Home] [Surrogate Court Records: Name Index to Heirs]


Yates County Surrogate Court Records 1823-1925

Names in Probate and Guardianship Packets

Packets 252-253


252A/1 Orr Rachel*

Orr Maude Ethel

Orr Madeline

McDowell Sarah

McDowell Stella

Bailey Carrie

Ansley Millie

Grimes Esther (Crosby)

Crosby Esther

Reynolds Louise

Crosby John Howell
252A/2 Earles Bridget*

Earles Harry C.

Earles Lilly M.

Byrnes Ella (Earles)

Earles Ella
252A/3 Nielsen Andrew*

Nelson Andrew*

Nillson Andrew*

Nielsen Amelia

Nielsen Jens

Barholt Trene (Nielsen)

Nielsen Trene
252A/4 Skiff Mildred (GDN)

Skiff Jessie L.

Skiff Harry F.
252A/5 Taylor Mary Esther*

Taylor James W.

Peckins Byron

Gristock Ione
252B/1 Shumaker William C.*

Shumaker E. Viola

Shumaker Leroy J.
252B/2 Lynch Ellen (Robertson)*

Lynch Timothy

Lynch Ellen M.

Lynch Elizabeth I.

Lynch James G.

Lynch Timothy W.

Lynch John G.

Poole Frances P. (Lynch)

Lynch Frances P.

Robertson Frances P.

Robertson Mary

Robertson Ellen*

Wyant Agnes K. (Lynch)

Lynch Agnes K.

Lynch Enos H.
252B/3 Bates Linwood R.*

Bates Alice M.

Bates Albert D.

Bates Edith B.

Bates Ellen M.
252B/4 Andrews John T.*

Andrews Edwin C.

Andrews Charles T.

Andrews Clarence R.
252B/5 Stewart Dora (Best)*

Best Dora*

Best Robert

Best Matthew

Newcomb Belle

Newcomb Harry
252B/6 Perry Darius R.*

Perry Emma L.

Perry Raymond

Shoemaker Mable (Perry)

Perry Mable
252B/7 Swarthout John*

Swarthout Althea

Swarthout S. Frank

Swarthout George Eben

Swarthout Gawin

Swarthout Heman

Swarthout Herbert D.

Swarthout Minor

Swarthout Russell

Swarthout Willis

Swarthout Harold

Knapp Rowena

Dains Augusta

Cochrane Corinne (Rapalee)

Rapalee Corinne

Eveland Della

Decker Addie

Wortman Hortensia

Rudman Hattie

Clark Nancy Ann (Swarthout)

Swarthout Nancy Ann

Smith Eva

Swarthout William K.

Swarthout Leslie

Swarthout Anthony

Swarthout Elmer

Swarthout Ernest

Swarthout Herman R.

Swarthout Pearl

Swarthout John W.

Clark Jay

Clark Milton

Angus May
252C/1 Bragan Michael J.*

Bragan Carrie E.

Bragan Verna M.
252C/2 Veeder John H.*

Veeder Emma D.

Baker Donald V.

Baker Richard G.

Baker ---- (Veeder) dec'd

Veeder ---- dec'd
252C/3 Finton Joseph*

Finton Minerva

Swarthout Rozella (Finton)

Finton Rozella

Taylor Ann (Finton)

Finton Ann
252C/4 Smith Mary C.*

Huey Frances M.

Jensen Andrew

Jensen Sarah

Jayne Elizabeth

Robison Esther

Robison Hugh

Clark Jane

Clark Rachel
252C/5 Brown James F.*

Brown Katie B.

Brown Chauncey

Brown Maggie

Brown Pearl May

Brown Harry A.

Brown Josiah
252D/1 Caviston Catharine*

Caviston John C.

Byrnes Ella

Hyland John

Hyland Frank

Earles Harry C.

Earles Lilly M.
252D/2 Ellis Rosa (Champlin)*

Champlin Rosa*

Champlin Ebenezer

Champlin Eben

Champlin Charles

Champlin James Edmund

Champlin Josiah

Champlin Harley Virgil

Rice Mary

Morse Fannie

Gideon Olive Ellen

Essig Eva

Crawford Clarence

Mattison Mabel

Ribble Amarintha (Morse)

Morse Amarintha

Johnstone Kitty

Faucett Lottie

Moyl Stanley

Moyl Edward

Moyl Elizabeth

Moyl Thomas

Moyl Dora dec'd

Swarthout Minor
252D/3 Canwright Charles H.*

Canwright Emma Adelaide

Lampman Alice (Canwright)

Canwright Alice
252D/4 Paulding William R.*

Paulding Elizabeth

Paulding John

Swarthout Laura D. (Paulding)

Paulding Laura D.

Baskin Mary E. (Paulding)

Paulding Mary E.

Hamlin Gertrude (Paulding)

Paulding Gertrude
252D/5 Hobart Delia Agnes*

Hobart Delia M.

Hobart M. Fred

Southard I. Florence (Hobart)

Hobart I. Florence

Tafts Egeria B. (Hobart)

Hobart Egeria B.

MacLeod Mabelle (Hobart)

Hobart Mabelle
252D/6 Ogden Lorimer*

Ogden Florence W.

Ogden Lorimer Gerome

Patteson Minnie G. (Ogden)

Ogden Minnie G.
252E/1 Henderson Almeda (Beal)*

Beal Almeda*

Beal George W.

Beal Charles

Beal Mattie

Hatmaker Frank

Hatmaker Ella (Beal)

Beal Ella

Masten Sarah (Beal)

Beal Sarah

McDonald Emily (Beal)

Beal Emily

Deck Mary (Beal)

Beal Mary

Gasper Inie
252E/2 Bitley William D.*

Bitley Edward

Bitley James dec'd

Bitley Mabel

Bitley Fannie

Bitley James

Leonard Mrs. Thomas

Heslop Mrs. Thomas

Weston Mrs. George

Morse Arthur

Morse Carrie

Morse Beecher

Morse Mrs. Frederick

Morse Mrs. George H.

Palen Mrs George

Roselle George

Roselle Ernest B.

Roselle Edward B.

Roselle Frank

Wilson Mars James

Taylor Mrs. Elias

Nelson James

Spink Agnes

Rice William

Rice Arthur

Clute Arthur

Stever Ella

Wheeler Sarah

Wooten Celia

Dickerman Mrs. Stephen

Knowles Lee

Chapman Mrs. Owen

Parshall Sarah C.

Hill Nathan

Hill Charles

Grant Anna (Mills)

Mills Anna

Crossett Julia
252E/3 Caldwell Norman H. (GDN)

Caldwell Henry

Caldwell James H.

Caldwell Isabelle
252F/1 Gaston Charlotte A. (Clark)*

Clark Charlotte A.*

Clark Miles B. dec'd

Clark Jennie R. dec'd

Clark Charles M.

Clark Harry R.

Clark Robert A.

Clark Fred

Clark Clara M.

Clark Mary E.

Ludlow Sibley

Ludlow Libbie
252F/2 Ritchie William*

Ritchie Jane

Ritchie John D.

Ritchie William R.

Turner Willard W.

Turner Elizabeth (Ritchie)

Ritchie Elizabeth
252F/3 Chesebro Martha J.*

Chesebro Harry

Cole Mary (Chesebro)

Chesebro Mary
252F/4 Christensen Marion J. (GDN)

Christensen Sine

Christensen John P.

Christensen Christen dec'd
252F/5 Ingram Blanche A. (GDN)

Ingram W. H.

Ingram Bernice M.

Ingram Sarah M.

Ingram Emma A.

Ingram George B.

Ingram Oliver C.

Ingram Ruth H.

Mattison J. Frank

Mattison Sarah M.

Mattison George J.
252F/6 Christensen Wilhelm C. (GDN)

Christensen Sine

Christensen John P.

Christensen Christen dec'd
253A/1 Sunderlin M. Emma*

Sunderlin Daniel J.

Sunderlin A. Jay

Sunderlin George L.
253A/2 Emery John*

Simons Anna J. (Emery)

Emery Anna J.
253A/3 Robertson Robert T.*

Robertson Cornelia Jane

Robertson Bert

Robertson George P.

Robertson George dec'd

Grimble Minnie M. (Wilson)

Wilson Minnie M.

Benson Mary (Wilson)

Wilson Mary

Wilson Stanley

Wilson Ruth M.

Wilson Kerney dec'd

Henderson Emma (Robertson)

Robertson Emma
253A/4 Roy Harold S. (GDN)

Roy M. Grace

Roy Anna

Roy Charles F. dec'd

Sutherland Harriet W.
253B/1 Preece William*

Preece George

Preece Harry

Preece Arthur

Preece Charles

Preece James

Hitchings Annie (Preece)

Preece Annie

Preece Herbert

Preece Harriet
253B/2 Pulver Mary E.*

Pulver Douglas S.

Rapalee Divern (Pulver)

Pulver Divern

Hays Eugenia G. (Pulver)

Pulver Eugenia G.
253B/3 Kipp Frank F.*

Kipp Ella G.

Kipp Mary E.

Kipp Louise
253B/4 Stoll Deforest H.*

Stoll Emma L.

Stoll Deforest S.

Stoll Robert Holton

Stoll Nette (Pomeroy)

Pomeroy Nette

Taylor Cecile S. (Stoll)

Stoll Cecile S.
253B/5 Thayer James A.*

Thayer Ellen S.

Huie Mary A. (Thayer)

Thayer Mary A.

Snow Zenecia E. (Thayer)

Thayer Zenecia E.
253C/1 Sheridan Michael*

Sheridan Mary dec'd

Sheridan John

Sheridan Patrick
253C/2 Barnes Margaret D.*

Barnes Frank T.

Barnes Samuel J.

Barnes Daniel D.
253C/3 Spencer Joseph B.*

Spencer Hattie (Freeman)

Freeman Hattie

Spencer Lloyd F.

Spencer Herbert

Spencer George E.

Spencer Ray

Spencer Lee T.

Spencer Ruth E.

Blunt Mary
253C/4 Connolly George K. S. (GDN)

Connolly James W.

Connolly Gertrude A. dec'd
253C/5 White Otto L.*

White Albert J.

White Ida

Chadwick Frances (White)

White Frances
253D/1 Terrill George*

Terrill Timothy J.

Wilbur Ann (Terrill)

Terrill Ann

Johnson Sherman

Johnson Martha (Terrill) dec'd

Terrill Martha dec'd

Ingraham Lille (Johnson)

Johnson Lille
253D/2 Traver Lydia D.*

Traver Charles E.

Traver Carl
253D/3 Bailey George S.*

Bailey Minnie

Bailey John C.

Robbins Louise (Bailey)

Bailey Louise

Wilbur H. L.

Wilbur Nancy (Bailey)

Bailey Nancy
253D/4 Manning William H.*

Manning Roy

Coons Lela (Manning)

Manning Lela
253D/5 Lazear Fannie S. (Gray)*

Gray Fannie S.*

Lazear Cornelius

Secart Nellie (Gray)

Gray Nellie

Gray Frank dec'd

Gray Merrill

Gray Willard

Gray Frank

Gray Clinton

Gray Bradley

Comstock Arch

Comstock Ernest

Birtsell Nellie (Comstock)

Comstock Nellie

Roloson Emma

Gray Charles dec'd

Gray Albert dec'd

Patteson Lillian (Gray)

Gray Lillian

Comstock Susan (Gray) dec'd

Gray Susan dec'd

Sutfin Mary (VanGorden)

VanGorden Mary

Seamans Lillie

Coolbaugh John

VanGorden Edward

Gray Anna

Gray Leland

Brown Dorothy
253E/1 Perry Charles A.*

Perry Phebe

Perry Daniel S.
253E/2 Stark Sabra L.*

Stark Charles

Stark Edward S.

Hermans Mary L. (Stark)

Stark Mary L.
253E/3 Kritzer George W.*

Kritzer Carrie

Kritzer Hettie
253E/4 Lewis Joel*

Lewis Melissa

Lewis Ida B.

Lewis Harold S.

Lewis Leon E.
253E/5 Wall Rosa (GDN)

Wall Oliver H. dec'd

Wall Sarah A. (Hamilton) dec'd

Hamilton Sarah J.

Hamilton Henry

Hamilton Sarah A.
253E/6 Lafler Ellis E.*

Lafler Byron

Lafler Ira C.

Lafler Carrie

Lafler Stults

Lafler Mary S.

Darwick Essa F. (Lafler)

Lafler Essa F.
253F/1 Freeman Jennett*

Freeman Ida J.

Dean Mary

Cole Frank H.

McMaster Mary

Barber Louise

Barber Leland

Barber Merwin

Barber Dorothy

Barber Gladys
253F/2 Herrick Mary M.*

Herrick Isaac A.

Morehouse Lillie G. (Herrick)

Herrick Lillie G.

Morehouse Hazel M.

Morehouse Alton L.

Morehouse Howard A.

Morehouse Nora

Morehouse Dora

Morehouse Mildred C.

Strawway Martha*

Strawway Bert
253F/3 Tripp Cora H. (Strawway)*

Strawway Cora H.*
253F/4 Coon Henrietta J.*

Coon Fred M.